komunikacja zarządcy z mieszkańcami

Autor rozdziału: Alicja Heller

Poniżej znajduje się fragment publikacji.
Pełny tekst dostępny w Poradniku dla zarządców nieruchomości

Oszczędność energii w budynku a edukacja mieszkańców

Popularnym działaniem edukacyjnym, organizowanym przez zarządcę nieruchomości, są spotkania i warsztaty dla mieszkańców, podczas których omawiane są proste i skuteczne sposoby oszczędzania energii w budynku.

Przykładowe proste zasady, które warto przekazać mieszkańcom to:

  • Ustawienie temperatury w mieszkaniu na poziomie 18°C nocą.
  • Na czas nieobecności w domu ustawienie zaworów termostatycznych na minimalny poziom.
  • Wietrzenie pomieszczenia krótko i intensywnie pamiętając o zakręceniu przy tym grzejników.
  • Wymiana oświetlenia na ledowe.
  • Dobre wykorzystywanie światła dziennego.
  • Gaszenie światła w pomieszczeniach, w których nie przebywają domownicy.
  • Podczas gotowania na kuchni elektrycznej lub płycie indukcyjnej, stosowanie pokrywek do garnków.
  • Wyłączanie nieużywanych sprzętów z kontaktu.
  • Regularne odkamienianie sprzętów.
  • Świadome wybieranie energooszczędnych sprzętów oraz korzystanie z ich trybów pracy o najmniejszym zużyciu wody i energii.

Formy komunikacji zarządcy z mieszkańcami

Popularną formą komunikacji i przekazywania informacji pomiędzy zarządcą a mieszkańcami jest wysyłanie cyklicznych newsletterów. Taka forma wymaga zaangażowania zarządcy, ponieważ to on musi poświęcić czas na przygotowanie najważniejszych informacji dotyczących wspólnoty, takich jak planowane remonty, działania i decyzje podjęte przez administrację oraz zaproszenia na spotkania informacyjne dla mieszkańców. Warto przemyśleć, z jaką częstotliwością wysyłamy takie newslettery, aby nie były one zbyt częste – raz lub dwa razy w miesiącu powinno być wystarczające.

Dzięki takim informacjom mieszkańcy są zaangażowani w problemy i działania wspólnoty. Wysyłanie informacji do mieszkańców za pośrednictwem poczty elektronicznej obecnie zastępuje tradycyjną pocztę. Poczta elektroniczna jest dużo szybsza i tańsza. Zarządca musi jedynie utworzyć dedykowaną skrzynkę odbiorczą i obsługiwać adresy mailowe mieszkańców. Jest to dobra droga do zgłaszania jakichkolwiek usterek lub problemów, dzięki temu problemy mogą być szybko rozwiązywane.

Strona internetowa jest niezbędnym narzędziem dla firmy zarządzającej nieruchomościami. Stanowi doskonałą platformę do komunikacji z mieszkańcami. W zakładce aktualności, zarządca może publikować wszelkie istotne informacje dla mieszkańców. Może być także stworzone forum dla mieszkańców, na którym mieszkańcy mogą wymieniać się uwagami i opiniami. Jest to idealne miejsce do prowadzenia dyskusji i budowania społeczności mieszkańców.

Rewitalizacja lokalnej przestrzeni miejskiej

Rewitalizowanie przestrzeni miejskiej sprzyja poczuciu wysokiego komfortu życia mieszkańców, a co za tym idzie wzrost wartości nieruchomości. Planowanie, projektowanie i zarządzanie przestrzeniami miejskimi, które są skoncentrowane na potrzebach, aspiracjach lokalnej społeczności nazywamy placemakingiem. Opinie i spostrzeżenia mieszkańców są najcenniejszym źródłem tworzenia przestrzeni funkcjonalnych i wartościowych dla społeczności lokalnych.

Dobrze zaplanowane i zaprojektowane otoczenie wokół nieruchomości staje się przyjazną strefą do życia, pracy, odpoczynku, relaksu, spotkań, rekreacji dla jej mieszkańców. Dla zarządcy nieruchomości jak i mieszkańców kluczowym staje się zadbanie o tworzenie przyjaznej i funkcjonalnej przestrzeni w pobliżu miejsca zamieszkania.